Попри деяку схожість покупки квартири в багатоповерхівці та приватного будинку – це абсолютно різні маніпуляції з нерухомістю. При цьому все одно де буде купуватися нерухомість, важливо чітко розуміти, як перевірити технічний стан будівлі та документи, супутні угоді. Якщо цим знехтувати, то покупка обернеться купою проблем в майбутньому.
Перевірка вподобаного об’єкта всередині
Не намагайтеся провести аналогію між пошуком житла в багатоквартирних будівлях з вибором приватного домоволодіння. Це абсолютно різні речі. При цьому ринок приватної нерухомості представлений будівлями зведеними безпосередньо власниками без дотримання сучасних вимог до будівництва. Та це є вагомою причиною для досконального вивчення об’єкта. При огляді внутрішніх приміщень зосередьтеся на:
- Роботі вхідних дверей. Якщо двері закриваються з великим зусиллям, то можливо вони перекошені через неправильну усадки будови.
- Рівності настінних та підлогових поверхонь. Розтріскана підлога та роздуті шпалери – перша ознака порушення будівельних технологій.
- Плануванні житлових приміщень. Якщо житлові приміщення прохідні, то забезпечити усамітнення всім мешканцям не вдасться.
На особливу увагу заслуговує каналізаційна система. З огляду на те, що в приміських будинках не завжди є можливість підключення до центральної каналізації часто домовласники риють вигрібну яму або встановлюють септик, які потрібно обслуговувати.
Вивчення домоволодіння зовні
При зовнішньому вивченні домобудівництва важливо не випустити з виду такі моменти:
- Зовнішнє утеплення будівлі. Якісно утеплений будинок дозволить заощадити на опаленні в зимовий період року.
- Якість основи будівлі. Якщо фундамент тріснув – це призведе до поступового руйнування житлового будівництва.
- Висота фундаменту. Важливо щоб стіни були на достатній висоті щоб до них не добралася вода під час рясних опадів.
- Благоустрій прибудинкової території. Сміття та похилені споруди на ділянці вимагають додаткових фінансових та фізичних вкладень від нового власника.
Якщо ви хочете вибрати та купити приватний будинок, то розв’язати проблему з пошуком допоможе інтернет. Переглядаючи різні варіанти на спеціалізованих сайтах у локації що подобається можна вибрати домоволодіння своєї мрії.
Вивчення документації на будинок та ділянку
Щоб офіційно оформити покупку домобудівництва потрібно переконатися, що у власника є повний пакет документації. Серед основних паперів варто виділити:
- правовстановлюючі документи: виписка з реєстру або договір дарування, успадкування або міни;
- технічна документація на всі будівлі біля будинку на земельному наділі;
- документ здатний ідентифікувати особу власника нерухомості;
- код платника податків;
- письмову згоду на виписку всіх зареєстрованих в будинку;
- дозвіл органів опіки якщо в угоді беруть участь недієздатні або неповнолітні особи;
- право власності на земельний наділ.
Ще один важливий аспект – це перевірка будинку на арешт, заставу або кредит. Будь-яка проблема може привести до заборони на відчуження домоволодіння.
Додаткова перевірка перед покупкою
Щоб покупець був повністю спокійний додатково можна перевірити не обов’язкові документи:
- комунальні платіжки за кілька останніх місяців;
- відомості про всіх зареєстрованих на житловій площі;
- квитанції про оплату земельних мит.
Якщо з документами виявиться все в порядку, то можна переходити до підписання договору купівлі-продажу. та тільки коли всі паперові питання будуть улагоджені, покупець може зареєструвати об’єкт на свої паспортні дані.